Piękny i funkcjonalny ogród: Jak osiągnąć harmonię przestrzeni

Redakcja

7 marca, 2024

Ozdobą każdego domu wolnostojącego jest jego otoczenie. Niestety, nie każdy z nas może poszczycić się wybitnymi umiejętnościami w kwestii ogrodnictwa, dlatego też zdarza się, że zamiast idealnego ogrodu mamy posianą trawę, z zasadzonymi w przeróżnych miejscach kwiatami. Uroczo? Niekoniecznie. Dlatego, jeśli marzy ci się ogród jak z bajki, ale wiesz, że sam nie jesteś w stanie go zaprojektować, ani tym bardziej wykonać, oddaj swój teren w ręce profesjonalistów, którzy usługi ogrodnicze mają w jednym palcu.

Z projektantem czy bez?

Projekt ogród można wykonać samodzielnie. Wszystko zależy od tego czy jesteśmy osobami o bogatej wyobraźni, potrafimy myśleć perspektywicznie i przede wszystkim, czy znamy się na roślinach. Dlaczego to istotne? Ponieważ podczas projektowania ogrodu należy uwzględnić jego wygląd kiedy wszystkie rośliny będą już w pełnym rozkwicie. Wtedy bowiem okaże się, czy odległości pomiędzy poszczególnymi elementami są odpowiednie, czy cień nie pada na zbyt dużą część terenu – to tylko niektóre z punktów, które trzeba mieć na uwadze. Dlatego wiele osób postanawia jednak oddać projekt ogrodu w ręce profesjonalistów i mieć pewność, że za kilka miesięcy będzie on cieszył nasze oczy, a nie targał nerwy.

Usługi ogrodnicze Grupy Flota spełnią najwyższe oczekiwania

Tarnowskie Góry, ale również okoliczne miasta – to teren działania Grupy Flota, która oferuje kompleksowe usługi ogrodnicze. Co kryje się pod tym hasłem? W zasadzie wszystko – na pierwszym miejscu jest oczywiście projekt ogrodu. Jednak nawet jeśli już masz gotowy ogród, to usługi ogrodnicze proponowane w Tarnowskich Górach i okolicach obejmują pielęgnację trawników, roślin, krzewów. To nie wszystko. Specjaliści pomogą zamontować ogrodzenie, opryskają ogród przed kleszczami czy komarami, wyczyszczą kostkę brukową, wytną drzewa, zamontują systemy nawodnieniowe – spectrum działania jest doprawdy wielkie.

Ogród z bajki na wyciągnięcie ręki

Jeśli jednak potrzebujesz fachowców od podstaw, to zacząć należy od wykonania projektu ogrodu. Co należy wziąć pod uwagę? Specjaliści Grupy Flota z działu usług ogrodniczych z pewnością zadadzą ci wiele pytań dotyczących przyszłego ogrodu. Czy ma on służyć celom typowo rekreacyjnym? Czy może planujesz hodować warzywa? Czy jesteś typem zapalonego ogrodnika, który z lubością będzie podcinał listki, czy może wolisz rośliny nie wymagające zbyt wiele zachodu? To wszystko na początek. Później dowiesz się o kilku kardynalnych zasad, jakie dotyczą projektu ogrodu. Zalicza się do nich:

  • unikanie sadzenia czegokolwiek na środku ogrodu,
  • układanie roślinności piętrami,
  • umiarkowaną ilość sadzonych gatunków,
  • odpowiednia odległość drzew i krzewów od budynków,
  • odpowiednio rozplanowane lokalizacje, do których łatwo dostać się w celu pielęgnacji.

Kiedy wszystko już macie obgadane, nadchodzi czas na konkrety. W ramach usług ogrodniczych świadczonych przez Grupę Flota w cenę projektu ogrodu wchodzi zarys koncepcji po uzgodnieniu z klientem, projekt techniczny, jak również projekt zieleni. Jeśli chodzi o kwestie cenowe, to z racji na to, że fachowcy Grupy Flota są bardzo kreatywni i żaden ogród nie wygląda tak samo, dlatego też każdy projekt wyceniany jest indywidualnie.

Polecane: